+38 0342 504605      office@arpi.org.ua

Коли говорять про новітні технології, наважитись на експеримент може не кожен. Важко взяти на себе відповідальність за наслідки в ході використання тої чи іншої технології, особливо, коли не знаєш, якими вони можуть бути. Саме тому, звично використовувати в побуті та різноманітних галузях господарювання давно вже перевірені методи, кимось уже протестовану техніку, навіть якщо доводиться нести надто великі витрати, як енергетичні, так і економічні.

Коли постає проблема енергозбереження та використання альтернативних видів отримання енергії, бачимо той же страх перед невідомістю. Ніхто не поспішає вводити якісь нововведення в Україні, поки ще можна користуватися традиційними методами. Аргументують різноманітними причинами: «це не дієво», «це дорого», «це методики майбутнього, а не теперішнього», «люди до цього ще не готові» і т. ін.

Зізнаюсь чесно, ще декілька тижнів тому я сама була впевнена, що використання альтернативних видів палива – це далеке майбутнє. Але отримала можливість побачити на власні очі «технології майбутнього» в дії і абсолютно змінила свою думку.

Далеко їхати не довелось. Точніше, відносно недалеко – в гості до наших сусідів, в Румунію, повіт Марамуреш, який межує із Закарпатською областю. Тут знайшлися люди, які розглядали новітні технології не як далеке майбутнє, а як можливість зекономити, зручність і простоту використання сьогодні.

Нам пощастило на власні очі побачити декілька прикладів використання енергії сонця та води, які варто описати детальніше.

Приклад використання сонячних батарей для обігріву приміщення ми мали можливість не лише побачити, але й відчути. Такий новітній спосіб обігріву будинку використовувався готелем «Popasul Din Deal», в якому нам пощастило проживати на протязі нашого перебування в Румунії. Власник детально описав технологію, яку використовує, розповів про всі переваги та практичну відсутність недоліків даної системи. На диво, вона виявилася досить простою і швидко окупилася господареві. В готелі діє спа-центр, вода в якому підтримується при однаковій температурі 37ºС постійно, без жодних додаткових витрат енергії. Взимку готель обігрівається за рахунок отриманої влітку сонячної енергії. Ще одною з переваг є те, що система практично не потребує втручання. Проте є важливий нюанс. Установка коштує 60 тис. €. Гроші немалі. Але, якщо врахувати, скільки ми щороку сплачуємо за газ, щоб обігріти свої домівки, а також те, що рано чи пізно природній газ просто закінчиться, тема використання сонячної енергії дуже актуальна на сьогодні. Наступним об’єктом наших спостережень була ферма з розведення форелі, на якій вода збагачується киснем природнім шляхом. В воді укріплені стовбури дерев з вирізаною серединою. Вода під тиском утворює фонтани і таким чином насичує став киснем. Технологія проста, не потребує жодних фінансових вкладень, не створює ніяких незручностей чи проблем.

У с. Сарбі ми побачили пристрій для вовноткацтва та невеликий млин, які працюють за рахунок сили води. Ці нескладні пристосування використовують місцеві жителі для власних потреб уже досить давно. Вигода - в економії енергоресурсів, фінансів для установки. Сюди часто приїжджають туристи, щоб побачити місцеве «диво». Насправді установка досить проста і легка у користуванні. Замінити деякі деталі після зносу теж нескладно, оскільки все зроблено з дерева. Можу сказати точно, ці люди абсолютно не задумуються над тим, що використовують так звані технології майбутнього!

У нас була можливість оглянути також декілька гідроелектростанцій. Завдяки енергії води, міста забезпечуються електроенергією. Немає шкідливих викидів в атмосферу. Не спалюється кам’яне вугілля. Робота обладнання злагоджена і безперебійна.

Варто згадати і про виробіток тепла в житлових багатоквартирних будинках в зимовий період за рахунок систем теплових насосів. Ця технологія використовує тепло землі. В землю, на глибину 160 км, закачується по кабелях гаряча вода і зберігає тепло за рахунок температури землі (ефект термосу). З початком опалювального сезону воду підіймають нагору за допомогою теплових насосів. Вода затримується у бойлерах і роз приділяється по всьому будинку. Таким чином відбувається енергозбереження та економія коштів на газ.

Все це побачивши на власні очі, важко говорити про альтернативні види отримання енергії та енергозбережувальні технології як про технології далекого майбутнього. Можливо, це якраз те, що допоможе вирішити проблему із забрудненням навколишнього середовища та ростом цін на газ, та ще рядом проблем традиційних видів отримання енергії, про які дискутують сьогодні науковці. Питання про впровадження новітніх технологій повинно постати гостро вже сьогодні, а не чекати безвихідної ситуації. Адже до будь-якого нововведення необхідно звикнути, а для цього потрібен час. Саме тому важливо висувати на обговорення питання такого характеру. Для когось сьогодні це уже буденність. А дехто вперто продовжує переплачувати досить великі кошти, боячись дозволити собі мислити ширше.

Уляна Івасишин

студентка ІФТУНГу

фіналіст дебатного турніру

Івано-Франківськ, Українавул. Дністровська, 26, офіс 12,
м. Івано-Франківськ, 76018, Україна

+38 0342 504605


office@arpi.org.ua
www.arpi.org.ua

@ Агентство з розвитку приватної ініціативи