+38 0342 504605      office@arpi.org.ua

18 червня 2013 року у м. Яремче Івано-Франківської області (Україна) відбувся круглий стіл, присвячений перспективам відкриття пункту пропуску на українсько-румунському державному кордоні в районі Шибене (Івано-Франківська обл.) – Поеніле-де-Суб-Мунте (повіт Марамуреш).

В круглому столі взяли участь Надзвичайний і Повноважний посол України в Румунії Теофіл Бауер, голова Івано-Франківської облдержадміністрації Михайло Вишиванюк, перший заступник голови ОДА Василь Плавюк, президент Повітової ради Марамурешу Замфір Чічеу, сенатор Парламенту Румунії Лівію Мар’ян Поп, депутат Парламенту Румунії Васіле Берч, представники центральних та місцевих органів державної влади, органів місцевого самоврядування та організацій громадянського суспільства України та Румунії. Організаторами заходу виступили Івано-Франківська облдержадміністрація та громадська організація «Агентство з розвитку приватної ініціативи» (м. Івано-Франківськ).

Учасники круглого столу обговорили комплекс питань, пов’язаних з відкриттям міжнародного пункту пропуску, оцінили зумовлені цим переваги та перспективи. Пункт пропуску планується відкрити у Верховинському районі Івано-Франківської обл., як міжнародний для автомобільного та пішохідного сполучення, вантажно-пасажирського (з обмеженням вантажопідйомності транспортних засобів до 3,5 тонн). Проект відкриття пункту пропуску передбачає будівництво автодороги до державного кордону з обох сторін.

Голова Івано-Франківської ОДА Михайло Вишиванюк, дякуючи представникам Румунії за проявлену зацікавленість та висловлене бачення напрямків співпраці, наголосив, що відкриття міжнародного пункту пропуску матиме стратегічне значення не лише для соціального та економічного розвитку Івано-Франківської області та повіту Марамуреш, а й для відносин України і Румунії в цілому. Новий пункт пропуску дозволить реалізувати та продуктивно використовувати транзитний потенціал прикордонних регіонів, суттєво покращить транспортну доступність гірських курортних місцевостей для внутрішніх та іноземних туристів; дозволить створити принципово нові можливості для розвитку громад по обидва боки кордону. Відкриття пункту пропуску стимулюватиме пожвавлення руху людей та вантажів через державний кордон, скоротить часові та фінансові витрати на поїздки. Мешканці Верховинського району та повіту Марамуреш отримають можливість перетинати кордон між двома регіонами за спрощеною процедурою, як це передбачено укладеною у 1996 р. Угодою між Урядами України та Румунії.

Директор Івано-Франківського регіонального центру з інвестицій та розвитку Оксана Федорович наголосила, що поява пункту пропуску стане потужним каталізатором економічного та соціального розвитку прикордонних територій. Згідно з економічним аналізом ефективності майбутнього пункту пропуску, вже перші 5 років його функціонування пункту принесуть економічний ефект, що оцінюється орієнтовно 115 мільйонів євро. Започаткування пункту пропуску неминуче призведе до стрімкого розвитку малого підприємництва, залучення інвестицій у будівництво нових об’єктів інфраструктури та сервісу, створення щонайменше 4 000 робочих місць. Сьогодні триває виготовлення проектно-кошторисної документації для будівництва автодороги до державного кордону з Румунією, що пролягатиме територією Верховинського району, і це є ще один суттєвий аргумент на користь відкриття пункту пропуску. У свою чергу сенатор Парламенту Румунії Лівію Мар’ян Поп заявив, що він бере участь у круглому столі з питань відкриття пункту пропуску на виконання волі своїх виборців, 50 відсотків з яких є етнічними українцями. У повіті Марамуреш Румунії мешкають 36 тисяч українців. Румунія зацікавлена у партнерських стосунках з Україною, однак партнерство слід не лише декларувати, а й реалізовувати на практиці. Сенатор висловив переконання, що пункт пропуску буде відкритий а дорогу до нього буде збудовано, бо у цьому є велика зацікавленість і української, і румунської сторін. Сьогодні для будівництва дороги до планованого пункту пропуску з румунського боку потрібно від 12 до 40 млн. євро. Будівництво дороги з обох сторін кордону є темою для програми транскордонного співробітництва, також варто синхронізувати дії обох сторін, щоб роботи з будівництва автомобільної дороги до пункту пропуску на кордоні були завершені одночасно.

Мер с. Поеніле-де-суб-Мунте (Румунія) Стефан Онча висловив думку, що рішення про відкриття даного пункту пропуску залежить насамперед від політичної волі українського Уряду і від того, наскільки йому вдасться переконати у доцільності цього кроку Уряд Румунії. За словами мера українці, що компактно проживають в марамуреській Рущанській долині сотні років, мріють отримати пряме сполучення з українцями по інший бік Карпат. Свідченням серйозності намірів громади Поеніле-де-суб-Мунте мати пункт пропуску є виготовлення на замовлення мерії проектно-кошторисної документації для будівництва автодороги до кордону з румунського боку.

За результатами обговорення учасники схвалили проект резолюції, що закликає Уряди двох держав здійснити конкретні заходи, спрямовані на відкриття пункту пропуску. Це насамперед укладення міжнародного договору щодо відкриття пункту пропуску для автомобільного та пішохідного сполучення, внесення змін до національних нормативних актів та державних цільових програм.

Як наголосив голова повітової ради Марамурешу Земфір Чічеу, підбиваючи підсумки участі румунської делегації у круглому столі, на повіт Марамуреш припадає найдовша ділянка українсько-румунського кордону. Органи влади Румунії надають велике значення співпраці між двома країнами. Голова повітової ради розцінює відкриття пункту пропуску як важливий чинник регіонального розвитку Марамурешу, тому його успішна реалізація має принципове значення. Як показала зустріч, на користь ідеї пункту пропуску існують серйозні аргументи. Якщо вдасться переконати в доцільності цього кроку національні Уряди та європейські інституції, можна розраховувати на належне фінансування будівництва пункту пропуску. Зі свого боку голова повітової ради заявив, що готовий активно співпрацювати у напрямку відкриття пункту пропуску з українськими партнерами, оскільки його місія –– покращити життя людей краю.

Ця публікація стала можливою за сприяння Європейського Союзу. Зміст цієї публікації є виключно відповідальністю «Агентства з розвитку приватної ініціативи» і не обов’язково відображає точку зору Європейської Комісії



вул. Дністровська, 26, офіс 12,
м. Івано-Франківськ, 76018, Україна

+38 0342 504605


office@arpi.org.ua
www.arpi.org.ua

@ Агентство з розвитку приватної ініціативи