+38 0342 504605      office@arpi.org.ua

Рецепти успіху від ключових публічних акторів та мережі організацій громадянського суспільства (ОГС) для підтримки громад зі спадщиною у форматі діалогу», - під такою назвою АРПІ та партнери організували установчу конференцію Коаліції (мережі) ОГС для підтримки громад зі спадщиною.

 

Конференція відбулася 7 лютого 2019 р. у м. Києві за участю представників центральних органів влади, профільних установ і організацій, що працюють у сфері культурної та природної спадщини України; представників органів місцевого самоврядування новоутворених ОТГ, малих міст та сіл України; учасників Мережі ОГС для підтримки громад зі спадщиною, інших мереж та партнерських інституцій України.

 

Конференція стала фінальним заходом проекту «Коаліція організацій громадянського суспільства для підтримки громад зі спадщиною», що виконувався Агентством з розвитку приватної та тривав 7 місяців - з серпня 2018 до лютого 2019 рр. за співфінансування Посольства Великої Британії в Україні.

 

Головною проблемою, на вирішення якої спрямовано проект, є те, що в Україні поступово зникають об'єкти спадщини, більшість з яких (73%) знаходиться у сільській місцевості. Місцеві громади, в т. ч новостворені ОТГ, не мають достатніх знань / мотивації для розуміння їх культурної та економічної цінності, через це їхня унікальна спадщина, створена впродовж століть, нехтується і може бути втрачена. Тому метою проекту стало об’єднання зусиль, розбудова партнерства, налагодження професійних зв’язків та розширення можливостей для українських ОГС, що працюють у сферах спадщини та місцевого розвитку, задля сприяння вдосконаленню національної політики, забезпечення належного інструментарію реформ децентралізації та ефективної підтримки спроможності об'єднаних територіальних громад (ОТГ) зберігати їх культурну та природну спадщину та використовувати її економічний потенціал.

 

В ході конференції АРПІ оприлюднила результати діяльності Мережі. 

 

Зокрема в  рамках проекту було сформовано Національну мережу ОГС для підтримки громад зі спадщиною у сільській місцевості. Зокрема до коаліції (Мережі) долучилося 28 організацій, з досвідом у сфері спадщини та місцевого розвитку з усієї території України. 16 з них (учасники установчої конференції) підписали Хартію Мережі, яка визначає, цілі, завдання, статус партнерів, принципи об’єднання, напрямки діяльності, формат роботи, особливості комунікації, розподіл власності та відповідальності за створені продукти, а також фінансові засади діяльності Мережі. Текст хартії та перелік організацій-підписантів також можна завантажити за посиланням.

 

Експертами Мережі здійснено аналіз проблем в законодавчому регулюванні збереження та управління культурною та природною спадщиною. Аналіз охоплює концептуальні засади регулювання (термінологія, та колізії, з нею пов’язані конвенції, закони та стратегії ), інституційне середовище (хто саме та як опікується спадщиною на центральному та місцевому рівнях влади) та державну дозвільну політику в сфері управління та використання спадщини (аналіз усіх можливих дозволів в єдиному джерелі). На основі аналізу підготовлено рекомендації із вдосконалення законодавства України щодо управління та використання спадщиниДокумент було презентовано та вперше розповсюджено серед учасників конференції. Аналіз Законодавства та рекомендації будуть цільово розповсюджені серед уповноважених органів державної влади – Адміністрації Президента України, Кабінету Міністрів, Міністерства культури, Міністерства закордонних справ, Міністерства регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ України.Задля підвищення спроможності громадських організацій, партнерам Мережі, допомагати громадам повною мірою використовувати власні активи спадщини для економічного зростання експертами Мережі підготовлено навчальний курс для тренерів / консультантів громад в розробці стратегій, планів та програм місцевого економічного розвитку на основі ресурсів спадщини, невід’ємною частиною якого є Інструментарій програмування місцевого економічного розвитку у сільській місцевості на основі потенціалу спадщини. Також в рамках проекту відбувся тренінг «Майстерня розумного управління спадщиною» . Для 20 потенційних тренерів / консультантів з числа ОГС-партнерів Мережі та навчальний візит до розвинутого об’єкту спадщини – Центнр спадщини Вигодської вузькоколійки.

Окремим завданням проекту було впровадити пілотну програму розвитку спадщини та підтримки бізнесу у обраній Печеніжинській ОТГ Івано-Франківської області. Ця ОТГ має значний потенціал у створенні туристичних продуктів навколо своєї гуцульської культури, традиційного сільського господарства та місцевих талантів – живих об’єктів спадщини, та при цьому терміново вимагає переосмислення стратегії своїх підходів та дій, спрямованих на перетворення місцевих ремесел, робочих культур та способу життя на готові ринкові продукти, що пожвавлять підприємницьку діяльність, зайнятість та економічні можливості. Діяльність на виконання цього завдання включала створення та активну роботу креативної групи з числа місцевих стейкхолдерів, інвентаризацію місцевих ресурсів та вивчення думки бізнесу ОТГ, власне, підготовку програми розвитку спадщини експертами мережі. На сьогодні цей документ - «Пілотну програму інтерпретації спадщини та розвитку, заснованого на ній підприємництва у Печеніжинській об’єднаній територіальній громаді на період до 2023 року» - планується передати для подальшого впровадження у цільовій ОТГ. Досвід (алгоритм) створення цієї програми інтерпретації спадщини є показовим та буде використаний у навчальній програмі Мережі для консультантів громад у сфері управління потенціалом спадщини.

 

Конференція стала також майданчиком для обміну думками за участю представників центральних органів влади, уповноважених формувати політичне середовище та приймати рішення, необхідні для збереження та ефективного використання спадщини в інтересах місцевого розвитку. Матеріали конференції доступні за цим посиланням

 

  

Мережа ОГС для підтримки громад зі спадщиною є відкритою для приєднання: умови участі та форма заявки  для вступу до Мережі знаходиться за лінком

 вул. Дністровська, 26, офіс 12,
м. Івано-Франківськ, 76018, Україна

+38 0342 504605


office@arpi.org.ua
www.arpi.org.ua

@ Агентство з розвитку приватної ініціативи