+38 0342 504605      office@arpi.org.ua

15 листопада до Білоберізки навідалися одні з найкреативніших та найсміливіших у творчих та технологічних рішеннях представників експертного та культурного середовищ Прикарпаття.

 

 

 

 

 

Чому?

 

 

 

Білоберізька ОТГ об'єднує три гірські села – Білоберізку, Устеріки й Хороцеве, з розкішними ландшафтами, цікавою історією, великим культурним потенціалом, і найголовніше - активними й освіченими лідерами-однодумцями.  Це доволі компактна гірська громада - близько 43 кв. км площі. Для порівняння – Космацька ОТГ сусіднього Косівського району в середньому має площу 100 кв. км. В той же час, Білоберізка й сусідні села досить рідко заселені – 64 чол. на 1 кв. км. Для порівняння – в середньому в Космацькій ОТГ проживає біля 194 чол. на 1 кв. км.  На відміну від інших гірських поселень Івано-Франківщини, що тягнуться переважно вздовж ріки, Білоберізька громада простягається далеко вшир гірськими масивами. Сама ця розлогість поселень серед лісів та полонин робить громаду фантастично цікавою,  спонукає її пізнавати, відкривати в ній нові незвідані місця. Відповідно, громада зацікавлена у розвитку сталого туризму, заснованого на власній культурній та природній спадщині.

 

 

 

БІЛОБЕРЕЗКА – гуцульська назва ОТГ може стати туристичним брендом цієї території. Не орієнтуймося на сусідів - стаємо в чомусь своєму найкращими в світі. Ярема Стецик

 

 

Інтегрувати експертів у середовище ОТГ було одним із завдань проекту Агентства з розвитку приватної ініціативи «Демократія та розбудова громад через розуміння та розвиток місцевої спадщини». Особисте знайомство експертів з мешканцями, природними та культурними об'єктами ОТГ Білоберізка та Печеніжин (візит експертів до Печеніжина планується у кінці листопада ц.р.) має підвищити інтерес до громад з боку досвідчених креативних фахівців, здатних в будь-який час долучитися до виконання їхніх стратегічних цілей. Також бачення та рекомендації експертів «з перших вуст» допоможуть місцевим лідерам прийняти якомога цікавіші, нетривіальні та оптимальні рішення для розвитку.

 

 

 

Що відбулося?

 

До Білоберізки навідалося водночас шестеро визнаних фахівців своєї справи, для яких представники ОТГ підготували власне бачення свого потенціалу у сенсі культури й економіки та організували екскурсію найбільш цікавими місцями ОТГ. 

 

Експерти проекту

 

Андрій Дьомін – авторизований дилер в Україні  Doppelmayr Seilbahnen GmbH. Керівник проекту «Боржавські полонини», менеджер з розвитку проектів «Чорногори», «Смотрич», «Afriski» Lesotho Africa та «Буковель». 

 

Ростислав Держипільський – визнаний режисер, народний артист України, директор Івано-Франківського академічного музично-драматичного театру ім. Івана Франка, генеральний директор проекту PORTO FRANKO.

 

 

Олексій Зобків – молодий Франківський архітектор, котрий відзначається сміливими архітектурними ідеями. Автор проекту інфраструктурних елементів на болоті Ширковець у с. Вигода Долинського р-ну.

 

Ярема Стецик - Івано-Франківський художник, музикант і дизайнер, різносторонній митець. Один із засновників культового рок-гурту «Перкалаба». 

 

 

Оксана Федорович – голова Туристичної Асоціації Івано-Франківщини, експерт з розвитку туризму, місцевого та регіонального розвитку, стратегічного планування територій. Розробник та топ-менеджер великих міжнародних інфраструктурних проектів розвитку для Івано-Франківської області та Карпатського регіону Європи, в т.ч. зі створення Центру спадщини Вигодської вузькоколійки та Еко-туристичного візит-центру в м.Яремче.

 

 

Ростислав Шпук – підприємець, креативний фотограф, відомий блогер. Один із центральних персонажів мистецького світу Івано-Франківська.

 

 

Експерти в супроводі сільського голови та депутатів ОТГ вирушили гірською дорогою до Писаного каменя (1221 м н.р.м.), одного з найцікавіших місць Карпат, оглянули довколишні ландшафти, побачили потенціал для створення нових інфраструктурних об’єктів для розвитку туризму. 

 

Громада володіє унікальним ресурсом – ландшафтами, які просто створені для огляду і тренувань. Залишається тільки створити тут умови для активного відпочинку родинам з дітьми. Андрій Дьомін

 

 

У другій половині дня підвели підсумки думок, вражень, нових ідей. Такий формат зустрічей, коли різносторонні творці, діяльність яких стосується діаметрально протилежних сфер, одночасно занурюються  в середовище громади - вперше організовувалася командою Агентства і була від початку до кінця експериментом.  У будь-якому випадку ми розраховували на позитивний ефект від прямого знайомства між громадою та різноплановими експертами. Але вже до кінця запаморочливих екскурсій та жорстких мозкових штурмів ми отримали дуже ясну картину можливого туристичного майбутнього Білоберізки. В діалогах було почуто та відфільтровано десятки ідей та думок про те, що, з чим і з ким робити. Ці думки та ідеї декілька років роїлися у головах місцевих лідерів. Варто було почути ще когось, хто має інше бачення, знання та практику втілення божевільних мрій. Майстерня-каталізатор розвитку  – так можна коротко визначити цей формат.  

 

 

 

Магніти

 

Ключовим для розвитку є створення умов та можливостей людям робити самим свою територію квітучою, як і змінювати на краще власне життя. Тому роль місцевого самоврядування – чітко визначати стратегічні напрямки, залучати інвестиції або й інвестувати самим у проекти розвитку. Ми говоримо про спадщину. І в цьому випадку ми використовуємо термін – економіка спадщини, яка буває як матеріальною, так і нематеріальною. 

 

  

Ми розглядаємо спадщину як щось, що необхідно не лише консервувати, але й відкривати для світу, інтерпретувати та спонукати приїхати в місцевість, де можна як ніде до цього познайомитися з цим предметом спадщини (матеріальним чи ні – не важливо). Ми говоримо про створення магнітів притягання й затримки людей, створення для них необхідності й непереборного бажання витрачати кошти і при цьому збагачуватися… враженнями та новим, незвіданим до цього досвідом. Причому досвід цей людина може отримати тільки тут. Я знаю приклади, коли такі магніти в інших країнах створилися і зробили території успішними буквально з повітря.

 

 

Отже, в умовах децентралізації ми, як експерти бачимо своїм завданням навчити лідерів ОТГ правильно управляти, в т.ч. потенціалом спадщини, щоб вони змогли створити магніти для своїх територій, тоді бізнес включиться сам - розбудує сферу послуг і нових вражень довкола магнітів. Така дорога успішних громад в усьому світі. Оксана Федорович

 

 

Що може бути далі?

 

 

 

 

 

Кожне з сіл  має власну ідентичність, яку не може втратити в результаті адміністративної реформи. І завдяки створеним магнітам і вдалій промоції, можна зберегти впізнаваність назв сіл, яким уже сотні років. До прикладу, Устеріки – унікальне  місце, де зливаються Чорний та Білий Черемоші.  Тож важливо зберегти те, що є, паралельно створюючи і промоціюючи щось нове. Таким є місцевий пленер різьбярів, започаткований власниками садиби «Хата різьбяра» (перший пленер відбувся у вересні 2017 в Білоберізці).

 

 

Промоція має бути помітною. Важливо фотографувати все живе, динамічне, що дає територія. Знайти тих, хто це робить найкраще і зробити конкурс на кращу фотографію за те, що поживуть серед цієї краси. Різьба – це спосіб прославляти місцевість. Ростислав Шпук

 

Сміливість планів і їх візуалізація – з цього починається рух до результату. Ця думка об'єднала кожного з талановитих в окремій галузі експертів, які зібралися, щоб в межах світлового дня викласти рекомендації активу села Білоберізка щодо їхнього майбутнього. Воркшоп-каталізатор проходив далеко не в залі для круглого столу – за партами шкільного класу (в ОТГ, на разі, бракує meeting-room). Проте цей перший млинець, не згорнувся на сковорідці, а навіть виявився кулінарним смаколиком. Кожен з експертів підтвердив свою готовність  продовжувати працювати з громадою у перетворенні потенціалу місцевої спадщини на основу для економічного розквіту цього невеликого ОТГ. 

 

 

З цього моменту перша скрипка належить сильним та щирим гуцулам, які мають повноваження приймати рішення для розвитку громади - сільському голові Дмитру Іванюку та депутатському корпусу Білоберізької ОТГ.

 

Рекомендації та ідеї експертів вдалося отримати завдяки проекту Агентства з розвитку приватної інціативи, що реалізується в рамках всеукраїнського проекту «Підтримка децентралізації в Україні», що адмініструється Всеукраїнською Мережею ОПОРА за підтримки Посольства Великої Британії в Україні. Детальніше про проект - тут

 

 

Невдовзі Агентством буде підготовлено посібник для громад з управління місцевою спадщиною, де воркшоп-каталізатор, апробований у Білоберізці 15 листопада 2017 року, буде представлено як один з механізмів активізації економічного потенціалу місцевої спадщини. Посібник має стати практичним знаряддям для лідерів громад в ідентифікації та технології інтерпретації такої спадщини та управління продуктами для розвитку, заснованими на матеріальних і нематеріальних коштовностях, залишених у спадок громаді, і не тільки… Посібник надасть переваги використання спадщини у туризмі як галузі економіки, юридичні передумови охорони об’єктів культурної та природної спадщини та створення адміністрування інтерпретаційних об’єктів та управління ними, а також значення збереження та правильної інтерпретації спадщини для посилення освітнього рівня. Книга також буде містити найкращі приклади використання місцевої спадщини для економічного розвитку у світі та в Україні, та інші дотичні теми.

 

 

Проект триватиме до 31 грудня 2017 року. Для молоді, що активно живе, в умовах децентралізації у передноворічні тижні також планується організувати дебатний турнір, суддями якого будуть… дорослі дебатери – сільський голова, старости, депутати та актив Печеніжинської та Білоберізької ОТГ. Теми для дебатів будуть контраверсійні та практичні, що у інтерпретації школярів ОТГ зможуть ще більше викристалізувати ідеї з використання для розвитку громад потенціалу місцевої спадщини. 

 вул. Дністровська, 26, офіс 12,
м. Івано-Франківськ, 76018, Україна

+38 0342 504605


office@arpi.org.ua
www.arpi.org.ua

@ Агентство з розвитку приватної ініціативи