+38 0342 504605      office@arpi.org.ua

26 липня ц.р. Виконавчий комітет Яремчанської міської ради прийняв рішення  про підключення міста до Системи публічних закупівель  Prozorro.  Таким чином одне з міст обласного значення Івано-Франківщини приєдналося до новітньої електронної системи закупівель, що кілька місяців тому стартувала в Україні  (див. офіційну сторінку prozorro.gov.ua та офіційну сторінку в мережі Facebook Система публічних електронних закупівель ProZorro).

 

Які ж особливості цієї системи і які її переваги для користувачів, зокрема для приватних компаній.

 

 За Вікіпедією, Prozorro (укр. Прозоро - відкрито, безпосередньо) - системна реформа тендерного процесу в електронних публічних та державних закупівлях в Україні. Сама система, та авторські права на систему Prozorro «передані народу України (державі)».

 

 «Всі бачать все» – офіційний слоган реформи. Після закінчення тендеру в електронній системі можна побачити всю інформацію стосовно поданих пропозицій всіх учасників, рішень тендерної комісії, всі кваліфікаційні документи і т.п. Ця інформація доступна через зручний модуль аналітики для широкого загалу.

 

Розробники системи наголошують на тому, що система гарантує підтримку високого рівня довіри між основними стейкхолдерами під час реформи, якими є  бізнес, влада та громадянське суспільство. Вони називають рівний доступ до системи представників усіх трьох секторів «унікальним об’єднанням» - золотим трикутником (Golden triangle of partnership).

 

Prozorro фактично створена на виконання Закону України «Про публічні закупівлі», що вступив у дію  з 1 квітня 2016 року для центральних органів виконавчої влади та замовників, що здійснюють діяльність в окремих сферах господарювання; а з 1 серпня 2016 року вступає в силу для всіх замовників.

 

Законом вводиться обов’язкове запровадження проведення процедур через електронну систему. Вводиться також система електронного аукціону та низка нових понять:  «авторизований електронний майданчик», «електронна система закупівель», «централізована закупівельна організація», «система хмарних обчислень». Згідно закону спрощується процедура закупівель та трансформується термінологія у сфері закупівель, наближаючись до міжнародних стандартів (напр., термін «конкурс» змінюється поняттям «тендер» тощо).

 

Серед найбільш вагомих переваг системи можна вважати прозорість всього тендерного процесу; неприпустимість дискримінації заявок та їх об’єктивну оцінку; простоту і легкість застосування тендерних процедур, перехід на електронний документообіг, звітність і аналіз всіх державних закупівель, приватні електронні майданчики.

 

Автори системи також запевняють, що найголовнішою перевагою Prozorro  буде викорінення і системне запобігання корупції, що вочевидь має здійснюватися через відкриті процедури прийняття рішень та широке залучення громадськості.

 

Що ж, Prozorro отримала міжнародну премію у сфері публічних закупівель Public Sector Procurement Award за створення і впровадження електронної системи з унікальною архітектурою. Також додає впевненості в ефективності цього механізму й те, що його розробка на базі програмного забезпечення з відкритим кодом була здійснена у партнерстві влади, бізнесу та громадськості та адмініструвалася всесвітньовідомою антикорупційною організацією Transparency International.

 

Громадські лідери уже зараз, відслідковують дію Prozorro та публікують інформацію в мережі Facebook.

 

До прикладу, ПАТ Укргазвидобування провело перші 2 тендери на гідророзрив пласту (ГРП) досягши 27% економії від попередньої вартості робіт. Підрядник з Німеччини (його румунська філія) через е-закупівлі отримав перемогу у тендері і тепер буде збільшувати видобуток газу в Україні. Див. деталі на http://gas-oil.com.ua/stati/116-o-prozorro-i-gidrorazryvakh-plasta.html. З тендерами можна ознайомитися на - prozorro.gov.ua/tender/UA-2016-07-08-000154-b/prozorro.gov.ua/tender/UA-2016-07-06-000283-c/.

 

Також нещодавно «Ощадбанк» заявив про першу чверть мільярда гривень своїх закупівель через Prozorro, провівши 352 тендери плановою сумою 251 млн.грн. та отримавши економію 33,22 млн.грн. Деталі – на офіційній сторінці банку: http://www.oschadbank.ua/ua/press-service/news/4335075/ю.

 

Таким чином, у представників малого бізнесу України з’явилася добра нагода легко відслідковувати цільове використання коштів, які сплачені ними до бюджету у вигляді податків. Більше того,  суб’єкти господарювання отримали реальну можливість брати участь у публічних закупівлях через електронну систему, що пропонує чесні та прозорі процедури (див. Інформаційна підтримка системи. infobox.prozorro.org. та Модуль аналітики. bi.prozorro.org).

 вул. Дністровська, 26, офіс 12,
м. Івано-Франківськ, 76018, Україна

+38 0342 504605


office@arpi.org.ua
www.arpi.org.ua

@ Агентство з розвитку приватної ініціативи