З 1 вересня 2022 року розпочалась реалізація першого року проекту Агентства з розвитку приватної ініціативи (АРПІ) «Адвокати спадщини», що є продовженням проектів «Спадщина для розвитку» (2019 – 2020) та «Спадщина для розвитку-2» (2020 – 2021), спрямованих на підтримку місцевих громад у напрямку збереження та просування місцевої спадщини. Реалізація проектів стала можливою, завдяки грантовій підтримці Фонду National Endowment for Democracy (NED).
Завдяки цим проектам було впроваджено низку змін до стратегічних політичних документів України й розширено простір залучення українських ОГС до збереження та управління культурною спадщиною. З 2019 до 2022 років лідери мережі підготували плани інтерпретації культурної і природної спадщини для 18 громад з 13 областей України, а також досягнули суттєвих зрушень у залученні мешканців громад до збереження локальних історій, старожитностей, й навіть у ревіталізації «комунальних» замків та палаців.
Водночас, в ході попередніх проектів стали очевидними деякі прогалини в компетенціях лідерів ініціативних груп громад: активістам, особливо молоді, бракує здатності «дотиснути» ключових гравців місцевого розвитку для впровадження креативних проектів із застосування потенціалу спадщини. Відповідаючи на цей виклик, проект «Адвокати спадщини» працює в напрямку забезпечення дієвої громадської участі молодих активістів ОТГ України, надаючи їм змогу розробити та втілити сучасні рішення щодо інтерпретації спадщини громад (з одного боку) та посилюючи їх досвід та знання з питань громадської участі, інструментарію місцевої демократії та планування адвокасі кампаній навколо ресурсів спадщини (з іншого).
Команда проекту переконана, що як процес, так і результат діяльності громадських активістів щодо збереження спадщини суттєво підіймають ентузіазм громад та додають мешканцям впевненості у завтрашньому дні. Це особливо важливо в умовах брутальної агресії російської федерації проти України, що породжує тривогу та невпевненість у доцільності будь-яких, навіть найбільш стратегічно важливих дій на місцевому рівні. Однак з самого початку війни спадщина була і залишається визначальним чинником у збереженні української ідентичності. Часто нематеріальна спадщина (пісня, традиції, культури праці предків тощо) є рятівним колом для тих, хто вимушено покинув дім через бомбардування, чиї об’єкти спадщини були зруйновані або суттєво пошкоджені війною. Крім того, у цій діяльності, пов’язаній зі збереженням спадщини, в культурних та природничих ініціативах, ми вбачаємо також потужний терапевтичний ефект від жахіть війни.
З огляду на це, для мешканців українських громад в межах проекту ми провели конкурс з символічною назвою «Конкурс сміливих мрій для громад України» з відбору ініціатив у напрямку порятунку спадщини, щоб спонукати молодіжних лідерів, подивитися на ситуацію з оптимізмом, розпочати планувати і робити конкретні кроки для порятунку культурних надбань і, водночас, реалізовувати власні благородні починання.
В результаті конкурсу нами було відібрано 22 представники ініціативних груп з українських громад 17 областей України, в т. ч. Вінницької, Волинської, Житомирської, Запорізької, Івано-Франківської, Кіровоградської, Київської, Луганської, Львівської, Миколаївської, Рівненської, Сумської, Хмельницької, Херсонської, Чернігівської, Черкаської Чернівецької областей.
5-8 квітня 2023 р.учасники візьмуть участь у кемпі «Кампанії громадської участі задля порятунку культурної спадщини громад України» на Івано-Франківщині, де знайдуть однодумців, прокачають навички громадянського представництва та доопрацюють власні концепції збереження, популяризації та інтерпретації місцевої спадщини.
Після цього проектом буде надано грантову підтримку 5 ініціативним групам, чиї представники пройдуть навчання і подадуть повні форми проектних заявок. Вони змагатимуться за реалізацію окремих проектів в напрямку гуртування громад навколо проблем спадщини (в т.ч. інформаційні та адвокасі кампанії).
По завершенні першого року проекту, з метою популяризації успішних практик партисипації, напрацьованих за підтримки NED, буде організовано Національний форум амбасадорів спадщини малих громад.