+38 0342 504605      office@arpi.org.ua

Рейтинг формувався Forbes Україна за даними виконавчих комітетів міських рад, Держкомстату, Міністерства освіти та науки України, компаній GT Partners та «Гео-М» і при цьому відображає привабливість українських міст для компаній, які працюють на споживчому ринку. Традиційно в дослідження не входило місто Київ. Було проаналізовано 25 соціально-економічних характеристик у 25 обласних центрах та містах із населенням понад 200 тис., а саме Кременчук, Кривий Ріг, та Біла Церква. У підсумковому списку немає Полтави –  виконавчий комітет її міської ради не дав інформацію за запитом Forbes. Наявність міжнародного аеропорту у місті приносила додатковий бал в рейтингу.

Рейтинг базується на таких показниках, як людський капітал, купівельна спроможність, бізнес-клімат, економічна стійкість, інфраструктура, ділове здоров’я. 

Тож, за результатами рейтингування, першу трійку посідають найбільші (після столиці) регіональні центри – Одеса, Львів та Харків. Івано-Франківськ – на 9-тій позиції, а інше місто на крайньому заході України – Ужгород – за представленими балами посіло останнє 25-те місце.

За наданими показниками позиція Івано-Франківська виглядає наступним чином.

Показник  людський капітал  базувався на актуальній чисельності населення, рівні злочинності, освіченості населення за кількістю державних вузів III-IV рівня акредитації, сальдо міграції іт.д. За цим показником Івано-Франківськ – четвертий (19), поступається лише трійці переможців рейтингу (найбільше - у Харкова - 22 бали).  

Купівельна спроможність базується на рівні добробуту (середній зарплаті) та частці орендованих квартир за ціною понад 175 грн. на м2 у другому півріччі 2014 року, за яким Івано-Франківськ набрав 6 балів (найвищий показник – 12 – у Дніпропетровська). 

Показник бізнес-клімат опирався на надходження від єдиного податку на душу населення у 2014-му та кількість прямих іноземних інвестицій на душу населення. За цим показником лідирує Кривий Ріг (9), Івано-Франківськ набрав 6 балів, а до прикладу ще один обласний центр на заході країни, Луцьк, набрав найменше – лише 3 бали. 

Економічна стійкість відображає надходження до міського бюджету, кількість новобудов та продуктових магазинів у динаміці (2013-2014). За цим показником лідирують Одеса, Харків та Запоріжжя (13), у Івано-Франківська – 9. 

За розвитком інфраструктури, в т.ч. наявністю аеропорту, наявністю різного рівня доріг кількістю банківських відділень, торгівельних центрів та інших об’єктів, що впливають на комфортність життя мешканців, Івано-Франківськ набрав 12 балів. Найменше за цим показником у Білої церкви (6), а найбільше (21) – у портової Одеси. Рентабельність цього міста, як пише Forbes зросла після анексії Криму – місто отримало значну частину морського вантажопотоку півострова (за 2015 рік експорт товарів в Одеській області збільшився на 41,6%). Багатшою Одеса стане і з початком курортного сезону (також із зрозумілих причин). 

І останнім показником у рейтингу є ділове здоров’я, що відображає кількість закритих у 2014 і першому кварталі 2015 року торгівельних центрів, банківських відділень, аптек та інших об’єктів, що впливають на комфортність життя мешканців. Варто зауважити, що в цій категорії Івано-Франківськ набрав 19 балів, що вище, ніж в Одеси та Львова – переможців рейтингу (у них – по 18 балів за цим показником). А у Чернігова та Маріуполя, згідно результатів рейтингу, цей показник становить найбільше – 20 балів.

Як зазначає керівник аналітичної компанії «Гео-М» Максим Зінченко, у всіх містах, учасниках рейтингу, спостерігається зниження рівня доходів на душу населення, але з іншого боку: «… міста, які історично близькі до Євросоюзу (в т.ч. й Івано-Франківськ - РЦІР), де традиційно багато «заробітчан» почуваються трохи краще. Також відносно стабільні міста, де видобувають корисні копалини на експорт». 

Статтю підготовлено за матеріалами Forbes Україна.

 



вул. Дністровська, 26, офіс 12,
м. Івано-Франківськ, 76018, Україна

+38 0342 504605


office@arpi.org.ua
www.arpi.org.ua

@ Агентство з розвитку приватної ініціативи