+38 0342 504605      office@arpi.org.ua

Міжнародний інвестиційний форум «Інвестиції в Карпатський регіон» проходив з 23 по 25 червня в Івано-Франківську. Його учасниками стали понад 80 представників підприємств малого і середнього бізнесу, органів державної влади й місцевого самоврядування, бізнес-асоціацій, фондів підтримки підприємництва, бізнес-центрів та вищих навчальних закладів транскордонних регіонів України та Румунії. В рамках форуму представники Івано-Франківського регіонального центру з інвестицій та розвитку презентували інвестиційний потенціал області, де було зроблено загальний огляд економічного та соціального потенціалу регіону та наведено основні факти, що характеризують актуальний стан інвестиційних можливостей нашої області.             

                              

Географія та природний потенціал

Так Івано-Франківська область розташована у географічній близькості від східноєвропейських ринків. Її візитівкою є найвища вершина України – гора Говерла. На відстані 30 км від межі області пролягає транс’європейська автомагістраль Київ-Ліссабон. Обласний центр – місто Івано-Франківськ є транспортним вузлом, де сходяться автомобільні та залізничні  шляхи, а також діє міжнародний аеропорт з великим транзитним (логістичним) потенціалом. 

Майже половина території регіону вкрита лісами, тут зосереджена десята частина національних запасів деревини. Область багата на природні копалини індустріального використання. Більш того, регіон володіє значним потенціалом відновлювальних джерел енергії, який забезпечують численні малі гірські ріки та висококалорійна тверда біомаса, а саме відходи деревообробних виробництв, лісозаготівлі та сільського господарства. Потенціал вітрової енергії в гірській частині Івано-Франківської області є одним з найвищих в середньому серед країн Європи та найвищий в Україні.

Ринок праці

Населення області динамічно зростає та за кількістю приблизно рівне населенню Естонії. Водночас, рівень середньої зарплати є суттєво нижчим за середньоєвропейський, що дозволяє місцевим мешканцям успішно конкурувати на міжнародному ринку праці. Перевагою регіону є 600 тисяч осіб населення працездатного віку, з них – 79 тисяч зайняті у виробничому секторі, близько 165 тисяч – у сфері послуг. Оптимістичного виглядає і вікова структура населення області  – 69% населення працездатного віку від 15 до 65 років. 

Освіта

Перевагами регіону є наявність 17 вищих навчальних та 22 професійно-технічних навчальних закладів, випускниками яких у 2014 році стали 16200 осіб, до того ж 8,8% населення працездатного віку є студентами, 25 % випускників ВНЗ області мають інженерні спеціальності, а 21% - спеціальності у сферах природничих наук, бізнесу, права та соціальних наук. Цікаво, що п’ята частина міського населення області – це студентська молодь, що здобуває якісну та ґрунтовну освіту у сферах автоматизації, інформаційних технологій, інженерної механіки, точного машинобудування, а також економіки, управління та маркетингу. Лідером інженерно-технічної освіти в регіоні є єдиний в Східній Європі університет нафти і газу, який впродовж шести років здійснює спільну програму підготовки фахівців у партнерстві з компанією Сіменс.

Унікальними науково-дослідними установами є національний контактний пункт в сфері нанотехнологій і нанонаук в рамках програми Європейського Союзу з досліджень та технологічного розвитку, науково-освітній центр наноматеріалів у пристроях генерації та накопичення енергії. 

Промисловість

Промисловість області здатна ресурсно забезпечити виробництва у багатьох галузях. Тут діє найбільша у Західній Україні Бурштинська ТЕС – що продукує електроенергію зокрема для країн Східної Європи. Одним з найбільших центрів хімічної промисловості в Україні є Калуш, де виробляються тафтингові покриття, етилен, поліетилен, полівінілхлорид. 

В регіоні працює найбільша в Україні цементно-шиферна компанія ПАТ «Івано-Франківськцемент», що застосовує у виробництві сухий спосіб. За новітніми технологіями тут виготовляються унікальні мостові балки довжиною до 36 метрів. Область відома продукцією деревообробки, а місцеві хутрові вироби є популярними у багатьох країнах Європи. 

За останнє десятиріччя в області динамічно розвивається точне машинобудування та електротехнічна промисловість. На область припадає 2/3 національного виробництва пральних машин, тут виробляються електрокабелі для автомобілів «Мерседес», «Тойота», «Volzwagen”, “Skoda”. Значна частина виробництв в Україні оснащені виробленою в регіоні автоматикою. Більш того, продукція області  виробляється під загальновідомими брендами – Electrolux, Tyco Electronics, Lukoil, Kyvert, Syntra, Solid. 

Регіон є одним з визнаних національних лідерів туризму. Гірськолижний курорт Буковель є найбільшим та найсучаснішим гірським курортом в Україні. Стратегічні зусилля місцевої влади спрямовані на реалізацію проектів покращення доступу до регіону, створення причин приїзду та затримки туристів та просування регіону як туристичного на потенційні ринки. 

Інвестиційний супровід

Конкурентними перевагами регіону є широкий вибір та помірна вартість комерційної нерухомості – офісних та складських приміщень, браунфілдів та грінфілдів. Для інвесторів в регіоні існують готові інвестиційні майданчики та індустріальні парки, надаються пакети електронних послуг, працює єдине вікно. Уся необхідна для інвестора актуальна аналітична та довідкова інформація розміщена на інвестиційному сайті регіону www.investin.if.ua

Атмосфера

Міста Івано-Франківськ та Коломия неодноразово визначалися найкомфортнішими та найбезпечнішими для проживання містами в Україні, а затишок міських кав’ярень, неповторна кухня, багатовікова аура міст притягують та викликають бажання затриматися на довше. Місцеве населення відкрите та гостинне, сповідує європейський спосіб життя та спілкується європейськими мовами, зберігає та шанує родинні традиції. Тут ідеальне місце для сімейного відпочинку, пізнання довкілля та самобутньої місцевої культурної спадщини.

Гасло, яке гідне стати закликом для потенційних інвесторів: «Івано-Франківщина – це насправді оптимальне місце для реалізації сміливих та амбітних інвестиційних ідей, територія Вашого успіху. Ми допоможемо Вас переконатися в цьому!» - стало лейтмотивом презентації.

Презентація доступна у вільному перегляді на згаданому інвестиційному веб-ресурсі регіону: http://issuu.com/reionalcentreinvest/docs/invest_in_ivano-frankivsk_region_pr.

Для румунської делегації форуму цікавим був також стислий аналіз міжнародної торгівлі та розвитку бізнесу між Україною та Румунією за останні 5 років (2009 – 2014) в контексті транскордонної взаємодії, також представлені послуги регіонального центру з інвестицій та розвитку.

Зокрема з 2009 р. спостерігається достатньо стійка тенденція щодо обсягів експорту товарів та послуг з Івано-Франківської області до Румунії, хоча обсяги експорту у 2014 році дещо знизились у порівнянні з 2013 роком. При цьому, частка експорту області до Румунії збільшилася за оглядовий період з 3,4 до 10,8%. Щодо імпорту з Румунії, то піковим став показник 2012 року, відтоді спостерігається тенденція до спаду.

Обсяг експорту продукції суб’єктів господарювання до Румунії Верховинського району Івано-Франківської області, що межує з цією країною-сусідом, у 2009-2014 рр. динамічно зростав, збільшившись у 18,5 разів, в той час, коли увесь експорт продукції Верховинського району за цей період збільшився лише у 3,3 рази. На тлі того, що загальний показник експорту району у 2014 році зменшився порівняно з показником попереднього року, частка експорту до Румунії в загальних обсягах експорту збільшилася з 36% у 2013 році до 54% у 2014 році. 

Варто також відзначити зростання показника імпорту товарів суб’єктами господарювання Верховинського району у 2013 р. порівняно з 2010 р. у 9,7 разів. У той же час імпортних операцій з румунськими контрагентами тут не виявлено.

Форум було проведено в рамках проекту «Просування інвестиційних можливостей і співпраці між малими та середніми підприємствами через розвиток транскордонних зв'язків у Карпатському регіоні», що реалізується Асоціацією економічного розвитку Івано-Франківщини в партнерстві з Центром розвитку малого та середнього бізнесу Марамуреського повіту (Румунія) та департаментом міжнародного співробітництва, євроінтеграції та розвитку туристичної інфраструктури ОДА в рамках Програми прикордонного співробітництва ЄІСП Угорщина-Словаччина-Румунія-Україна 2007-2013.

 



вул. Дністровська, 26, офіс 12,
м. Івано-Франківськ, 76018, Україна

+38 0342 504605


office@arpi.org.ua
www.arpi.org.ua

@ Агентство з розвитку приватної ініціативи