+38 0342 504605      office@arpi.org.ua

Власна справа починається з бізнес-ідеї та реєстраційних процедур. У цій публікації викладено методологію пошуку та генерування бізнес-ідеї. Також охарактеризовані основні організаційно-правові форми ведення бізнесу, передбачені Цивільним та Господарським кодексами України. Крім того,  тут системно викладено основні норми Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» , в редакції станом на 01.01.2016 щодо державної реєстрації суб’єктів господарювання, а також вказано на дозвільні процедури, які в окремих випадках має здійснити суб’єкт господарювання для започаткування бізнесової діяльності.

 

Як відшукати бізнес-ідею

 

Кожен бізнес розпочинається з бізнес-ідеї. Вибір бізнес-ідеї - це один з найважливіших етапів у створенні власної справи. Помилковий вибір бізнес-ідеї може призвести, в кращому випадку, до втрати вашого часу, а в гіршому - до втрати грошей, які ви можете вкласти у її розвиток. Отже, слід досить серйозно підійти до вибору тієї справи, якою ви плануєте займатись.

Найкраще генерувати бізнес-ідею методом мозкового штурму: спочатку просто записати усі варіанти видів бізнесу, що приходять у голову, навіть найбільш несподівані та нездійсненні, і тільки після складання великого списку приступити до оцінки їх важливості, вірогідності та вибору. Складати список краще разом з вашими майбутніми компаньйонами, у крайньому випадку, просто з друзями і знайомими. Необхідно стимулювати найбільш оригінальні пропозиції, навіть якщо незрозуміло, як на такій діяльності можна заробляти. Особливо важливо записати все те, чим Ви любите займатися або де маєте досвід діяльності.

Для ведення бізнесу перш за все необхідно:

- мати бажання робити бізнес, усвідомлювати мету, заради якої ним займаєтеся, а також готовність нести відповідальність за його результати;

- мати вміння, професіоналізм, знання; бажання постійно вчитись та підвищувати свою кваліфікацію;

- ніколи не зупинятись на досягнутому, не опускати руки;

- мати ресурси; розраховуючи лише на власні ресурси, підприємець суттєво зменшує ризики, але в той же час зменшує і можливості бізнесу.

Успіх будь-якого бізнесу залежить від трьох основних складових: особистості підприємця, ідеї бізнесу і ресурсів, які він має в своєму розпорядженні. Тому, вибираючи свій бізнес, варто оцінити наступні фактори:

·              Власну особистість

Усі Ваші сильні сторони повинні застосовуватися в обраному Вами бізнесі, а слабкі сторони не впливати на результат. Якщо у Вас гарний художній смак і Ви чудово малюєте, то Вам не варто займатися будівництвом, тому що для нього дуже важливим є організаторські здібності, краще відкрити дизайн-салон. Якщо Ви некомунікабельні, то Вам не варто займатися торгівлею, але виробництву пиломатеріалів некомунікабельність заважати не буде. Вирішіть, яка діяльність Вам до душі, тому що Вам прийдеться присвячувати саме їй більшість свого часу та зусиль.

·              Досвід та вміння

Найкраще розвивати той вид діяльності, в якому у Вас вже є певний досвід, знання, навички. Багатьох помилок, які допускають підприємці на початковій стадії, можна уникнути. Один із способів – поспілкуватись з власниками існуючих підприємств щодо їх досвіду становлення бізнесу.

·              Загальна економічна ситуація

Особливості стану ринку роблять більш прибутковими і зростаючими окремі види бізнесу. Наприклад, великий попит на нові квартири і високі темпи будівництва нового житла об'єктивно розширюють ринок побутової техніки (холодильників, пральних машин і ін.) і меблів, тому що переїзд у нову квартиру звичайно супроводжується покупкою нових меблів і побутової техніки. У той же час скорочення народжуваності зменшує попит на освітні послуги для дітей і збільшує конкуренцію на цьому ринку.

·              Обраний Вами ринок

Окрім того, що Ви, як підприємець, вмієте і можете щось робити, важливо проаналізувати, які потреби існують у потенційних споживачів і чи зможуть Ваші товари або послуги їх задовільнити; чи будуть потрібними продукти Вашої діяльності та чи зхочуть покупці їх купувати. Подумайте, що б саме хотіли придбати люди, але не можуть – тому що ніхто їм цього не пропонує. Насправді потреби потенційних споживачів не так легко виявити. Тому перед тим, як почати свою діяльність, варто проробити портрет потенційного споживача, на якого Ви розраховуєте: який його дохід, чому він надає перевагу, які в нього мотиви для придбання послуг чи товарів, що викликає антипатію і т.п. Проведіть невелике дослідження обраного ринку для оцінки обсягів продажу, переваг покупців. Провести його можна у виді анкетування, вільних бесід або спостереження за потенційними клієнтами і конкурентами.

·              Насиченість конкурентів

По можливості не копіюйте чужий бізнес, кращим варіантом є створення власної ніші на ринку, а знайти її можна лише аналізуючи існуючі потреби споживачів та існуючі пропозиції на ринку. Звичайно, найкраще починати бізнес на ринку, який хоча б перший час буде досить вільним. Краще вибирати вид бізнесу, що недавно зародився, споживачі тільки-но про нього довідалися й у даний момент можна прогнозувати великий ріст ринку. На зростаючому ринку усім місця вистачає і конкуренція невисока.

Не варто вважати, що Вам удасться зробити що-небудь краще за конкурентів без особливих передумов. Ви не зможете зробити ціни нижчими, якщо Ви не володієте якою-небудь унікальною технологією щодо зниження витрат. Проте більшість бізнес-ідей можна трохи модифікувати, щоб зробити їх більш перспективними. Наприклад, продаж канцтоварів може здатися не особливо успішним бізнесом, однак, якщо вдасться розмістити торговельну точку у Вузі або в будинку з великою кількістю офісів, то оцінка перспектив істотно покращиться.

·              Доступ до ресурсів

Під ресурсами слід розуміти не лише гроші, але й наявність потрібного обладнання, приміщення, людей, які будуть працювати разом з Вами, йдучи до спільних цілей, сировини або товарів. Доступ до кращих ресурсів може бути суттєвою перевагою перед існуючими конкурентами.

Досить часто розпочинають власний бізнес, виходячи зі специфіки свого регіону. Сільськогосподарські регіони дають поштовх для розвитку фермерства, близьке розташування до кордону – до торгівлі товарами, які є на ринку сусідньої країни, але ще відсутні на регіональному. Наявність великих підприємств дає змогу створювати малий бізнес навколо них  або надавати специфічні послуги цим підприємствам (ремонт і налагодження спеціального устаткування, конструкторські і технологічні послуги, виробництво дрібносерійних комплектуючих та ін.), або пропонувати додаткові сервісні послуги до продукції великосерійних виробників, робити її для покупців більш індивідуальною (встановлення  додаткового устаткування, поліпшене виконання й ін.).

Серед починаючих підприємців користуються популярністю надомні форми діяльності, що є краще з економічної точки зору, адже потребують мінімальних постійних витрат (ательє вдома, макіяж і консультування по іміджу, комп’ютерні технічні послуги).

На етапі вибору бізнес-ідеї слід дуже ретельно проаналізувати свої бажання, вміння, дії та можливості, щоб не припуститись помилки від початку. Якщо ж Ви прийняли для себе рішення, починайте діяти.

  

 

Як обрати організаційно-правову форму

 

Правові умови здійснення підприємницької діяльності, встановлені державою, вимагають державної реєстрації суб’єкта підприємницької діяльності, підтверджуючої визнання державою законності входження суб’єкта в сферу підприємництва.

Перед тим як розпочати підприємницьку діяльність, Вам необхідно обрати статус, в якому Ви будете виступати. Підприємець здійснює вибір організаційно-правової форми підприємництва самостійно. При цьому слід врахувати зміст і основні напрямки діяльності, ресурси, які можуть використовуватися, вид власності, кількість і склад осіб, які об’єднуються для ведення підприємницької діяльності.

Ви можете працювати як фізична особа-підпримець чи вести діяльність як юридична особа (має своє майно, окреме від майна інших юридичних осіб, свої рахунки в банках, самостійний баланс, печатку зі своєю назвою).


Фізична особа-підприємець

Вибір такої форми (приватний підприємець без створення юридичної особи) для здійснення підприємницької діяльності зручний з погляду організації бухгалтерського обліку і мінімізації оподатковування, але основним негативним моментом при виборі даної форми стає відповідальність за своїми зобов'язаннями усім своїм майном, на яке відповідно до закону може бути звернено стягнення (ст. 52 Цивільного кодексу України).

 Крім цього, якщо Ви збираєтесь залучити у бізнес компаньйонів, то зробити це, будучи підприємцем, важче, адже не кожен компаньйон повірить вам на слово, що з грошей, вкладених у ваш бізнес, він матиме якийсь зиск, тому що документально це не буде підтверджено. Приватний підприємець може залучати гроші від компаньйонів лише на умовах позики, що не завжди вигідно для тих, хто вкладає гроші, або на умовах спільної діяльності, що теж не дає можливості компаньйонам контролювати рух коштів при веденні бізнесу Вами. Документальне оформлення участі у бізнесі є гарантією того, що Ваш бізнес є спільним і кожен має право на частину прибутку в разі його отримання, а також дає право контролювати ведення самого бізнесу.

Тому при виборі форми ведення бізнесу важливо проаналізувати всі „за” та „проти” і обрати найбільш оптимальну організаційно-правову форму.

 

Юридичні особи (підприємства)

Інші форми здійснення підприємницької діяльності є організаціями зі статусом юридичної особи і мають більш складну організаційно-правову структуру. Юридична особа самостійно відповідає за своїми зобов'язаннями усім належним їй майном. Але учасник (засновник) юридичної особи не відповідає за зобов'язаннями юридичної особи, а юридична особа не відповідає за зобов'язаннями її учасника (засновника), крім випадків для деяких господарських товариств.

Юридична особа, створена для задоволення суспільних та особистих потреб шляхом систематичного здійснення виробничої, науково-дослідної, торговельної, іншої господарської діяльності, визнається підприємством.

Залежно від способу утворення (заснування) та формування статутного фонду в Україні діють унітарні та корпоративні підприємства.

Ваш вибір між унітарним та корпоративним підприємствами залежить від того, чи збираєтесь до справи залучати ресурси (майно, грошові кошти) інших учасників. Слід звернути увагу на те, що відповідно стільки ж учасників будуть приймати рішення із стратегічних питань діяльності підприємства, нести солідарну відповідальність в межах своїх вкладів та брати участь у розподілі прибутку.

І. Унітарне підприємство створюється одним засновником, який виділяє необхідне для того майно, формує в разі необхідності статутний капітал, не поділений на частки (паї), затверджує статут, розподіляє доходи, безпосередньо або через керівника, який ним призначається, керує підприємством і формує його трудовий колектив на засадах трудового найму, вирішує всі інші питання підприємства. 

До унітарних підприємств належать зокрема приватні підприємства з одним засновником.

ІІ. Корпоративне підприємство утворюється двома або більше засновниками за їх спільним рішенням (договором), діє на основі об'єднання майна та/або підприємницької чи трудової діяльності засновників (учасників), їх спільного управління справами, на основі корпоративних прав, у тому числі через органи, що ними створюються, участі засновників (учасників) у розподілі доходів та ризиків підприємства.

Корпоративними підприємствами є приватні підприємства з двома або більше засновниками, виробничі кооперативи, господарські товариства.

Приватне підприємство - це підприємство, що діє на основі приватної власності одного або кількох громадян, іноземців, осіб без громадянства та його (їх) праці чи з використанням найманої праці. Приватним є також підприємство, що діє на основі приватної власності суб'єкта господарювання - юридичної особи.

Перевагою приватного підприємства є можливість одноособового прийняття рішень та розподілу прибутку, а також найпростіша серед юридичних осіб процедура заснування.

Недоліком приватного підприємства є також відсутність легального механізму збереження контролю засновника над майном, яке він передав підприємству. Чи не єдиним виходом може бути призначення засновником себе самого директором з фіксуванням відповідних повноважень директора в статуті підприємства.

Виробничий кооператив - це добровільне об'єднання громадян на засадах членства з метою спільної виробничої або іншої господарської діяльності, що базується на їх особистій трудовій участі та об'єднанні майнових пайових внесків, участі в управлінні підприємством та розподілі доходу між членами кооперативу відповідно до їх участі у його діяльності.

Виробничі кооперативи можуть здійснювати виробничу, переробну, заготівельно-збутову, постачальницьку, сервісну і будь-яку іншу підприємницьку діяльність.

До господарських товариств належать акціонерне товариство;товариство з обмеженою відповідальністю;товариство з додатковою відповідальністю;повне товариство та командитне товариство.

Господарське товариство, крім повного і командитного товариств, може бути створене однією особою, яка стає його єдиним учасником.

У господарського товариства з одним засновником є певні переваги перед унітарним підприємством. Це, зокрема, обов’язкова наявність статутного капіталу та резервного фонду, що певним чином гарантує інтереси кредиторів, а також  можливість прийняття до складу учасників інших осіб без проведення реорганізації, необхідної в такому випадку для унітарного підприємства. Крім того, єдиний учасник) який передав товариству право власності на внесене до статутного капіталу в якості вкладу майно, отримує корпоративні права на 100 % статутного капіталу, а також пов’язані з цим права одноособового прийняття рішень та отримання прибутку підприємства.

Акціонерним товариством є господарське товариство, господарське товариство, статутний капітал якого поділено на визначену кількість часток однакової номінальної вартості, корпоративні права за якими посвідчуються акціями.  Акціонерне товариство не відповідає за зобов'язаннями акціонерів,а акціонери не відповідають за зобов'язаннями товариства і несуть ризик збитків, пов'язаних з діяльністю товариства, тільки в межах належних їм акцій.

В Україні передбачено створення публічних (ПАТ) та приватних (ПрАТ) акціонерних товариств.   Публічне акціонерне товариство може здійснювати публічне розміщення акцій (серед невизначеного кола осіб) та їх та приватне розміщення (серед фіксованого кола акціонерів) . Приватне акціонерне товариство може здійснювати тільки приватне розміщення акцій.

Товариством з обмеженою відповідальністю (ТОВ) є господарське товариство, що має статутний капітал, поділений на частки, розмір яких визначається установчими документами, і несе відповідальність за своїми зобов'язаннями тільки своїм майном. Учасники товариства, які повністю сплатили свої вклади, несуть ризик збитків, пов'язаних з діяльністю товариства, у межах своїх вкладів.

Товариством з додатковою відповідальністю (ТДВ) є господарське товариство, статутний капітал якого поділений на частки визначених установчими документами розмірів і яке несе відповідальність за своїми зобов'язаннями власним майном, а в разі його недостатності - учасники цього товариства несуть додаткову солідарну відповідальність у визначеному установчими документами однаково кратному розмірі до вкладу кожного з учасників.

Повним товариством є господарське товариство, всі учасники якого відповідно до укладеного між ними договору здійснюють підприємницьку діяльність від імені товариства і несуть додаткову солідарну відповідальність за зобов'язаннями товариства усім своїм майном.

Командитним товариством (КТ) є господарське товариство, в якому один або декілька учасників здійснюють від імені товариства підприємницьку діяльність і несуть за його зобов'язаннями додаткову солідарну відповідальність усім своїм майном, на яке за законом може бути звернено стягнення (повні учасники), а інші учасники присутні в діяльності товариства лише своїми вкладами (вкладники).

 

 

Державна реєстрація

 

Першим кроком до започаткування підприємницької діяльності є державна реєстрація. Слід зазначити, що з початку 2016 року законодавство з питань державної реєстрації зазнало суттєвих змін - отже з цих питань варто користуватися законодавчими нововведеннями, досить критично ставлячись до інструкцій та посібників, що ґрунтуються на законодавстві 2015 року та попередніх років.

Для державної реєстрації суб’єкта господарювання  слід звернутися до районної (міської, районної у м. Києві) держадміністрації, а у місті обласного значення – до виконкому міської ради. Згідно із законом державну реєстрацію можуть здійснювати виконкоми  деяких інших міських, а також селищних, сільських рад та нотаріуси (наявність  такої можливості варто окремо з’ясувати у вказаних  суб’єктів).

 Документи для державної реєстрації можуть подаватися у паперовій або електронній формі.

У паперовій формі документи подаються особисто заявником або поштовим відправленням. Якщо документи подаються особисто, заявник пред'являє свій паспорт громадянина України (інше посвідчення особи) У разі подання документів представником додатково подається примірник оригіналу (нотаріально засвідчена копія) довіреності.

 Документи в електронній формі подаються заявником через портал електронних сервісів у порядку, визначеному Міністерством юстиції України

Для державної реєстрації фізичної особи-підприємця подаються:

·         заява про державну реєстрацію (реєстраційна картка);

·         заява про обрання фізичною особою спрощеної системи оподаткування та/або реєстраційна заява про добровільну реєстрацію як платника податку на додану вартість  - за бажанням заявника;

Бланки вказаних документів можна отримати у реєстратора або знайти в Інтернеті

Неповнолітні віком від 16 до 18 років додатково подають  нотаріально засвідчену заяву про згоду батьків (усиновлювачів) або піклувальника чи органу піки та піклування на зайняття неповнолітніми особами підприємницькою діяльністю

Якщо документи подаються заявником особисто, він пред’являє паспорт або інший документ, що посвідчує особу. Якщо ж документи подає представник – він  додатково пред’являє свій паспорт або інший документ, що посвідчує особу, а також належно посвідчену довіреність.

 

 Для державної реєстрації створення юридичної особи подаються такі документи:

·         заява про державну реєстрацію створення юридичної особи за встановленою формою (можна отримати в реєстраційному органі або скачати в Інтернеті)

·         заява про обрання юридичною особою спрощеної системи оподаткування та/або реєстраційна заява про добровільну реєстрацію як платника податку на додану вартість, за встановленими формами - за бажанням заявника;

·         установчий документ юридичної особи як правило статут (для повного або командитного товариства - засновницький договір),  крім випадків створення юридичної особи на підставі модельного статуту;

·         документ, що підтверджує реєстрацію іноземної особи у країні її місцезнаходження (витяг із торговельного, банківського, судового реєстру тощо), - у разі створення юридичної особи, засновником (засновниками) якої є іноземна юридична особа;

·         оригінал (нотаріально засвідчена копія) передавального акта - у разі створення юридичної особи в результаті перетворення, злиття або виділу;

·         оригінал (нотаріально засвідчена копія) розподільчого балансу - у разі створення юридичної особи в результаті поділу;

·         документи для державної реєстрації змін про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі - у разі створення юридичної особи в результаті виділу;

·         документи для державної реєстрації припинення юридичної особи (юридичних осіб)- попередників  - у разі створення юридичної особи в результаті злиття та поділу;

 

Деякі законодавчі вимоги до документів, що подаються для державної реєстраці:

·         документи мають бути викладені державною мовою та додатково, за бажанням заявника, - іншою мовою (крім заяви про державну реєстрацію);

·         текст документів має бути написаний розбірливо (на комп’ютері або від руки друкованими літерами);

·         документи не повинні містити підчищення або дописки, закреслені слова та інші виправлення, орфографічні та арифметичні помилки, заповнюватися олівцем, а також містити пошкодження, які не дають змоги однозначно тлумачити їх зміст;

·         документи в електронній формі мають бути оформлені згідно з вимогами, визначеними законодавством (електронний цифровий підпис);

·         заява про державну реєстрацію підписується заявником. У разі подання заяви про державну реєстрацію поштовим відправленням справжність підпису заявника засвідчується нотаріально;

·         установчий документ юридичної особи викладається у письмовій формі, прошивається, пронумеровується та підписується засновниками (учасниками) або уповноваженими ними особами;

·         документи, видані відповідно до законодавства іноземної держави, повинні бути легалізовані  в установленому законодавством порядку, якщо інше не встановлено міжнародними договорами(консульська легалізація чи апостиль);

·         документ, викладений іноземною мовою, повинен бути перекладений на державну мову із засвідченням вірності перекладу з однієї мови на іншу або підпису перекладача

Вимагати від заявників подання для здійснення реєстраційних дій будь-яких інших документів, крім вказаних вище,    забороняється.

Реєстрація здійснюється  протягом 24 годин після подання документів (без врахування  вихідних днів) та безкоштовно.

Реєстрація передбачає включення суб’єкта господарювання до Єдиного державного реєстру та не передбачає видачу будь яких документів – витяг з ЄДР, зареєстрований статут та інші документи розміщуються на порталі електронних сервісів. https://usr.minjust.gov.ua/ 

На підстави даних, включених реєстратором до ЄДР ,підприємець чи юридична особа автоматично береться на облік у місцевій державній податковій інспекції, тобто окремо звертатись для реєстрації у ДПІ не потрібно

 

 

Зміна відомостей

 

Інколи, виникає необхідність зміни відомостей про підприємця або юридичну особу, занесених до держреєстру (зміна прізвища, місця проживання/місцезнаходження, зміни  до установчого документа тощо).

 Для реєстраціії змін идо відомостей про фізичну особу - підприємця, що містяться в Єдиному державному реєстрі цього реєстратору подається  заява про державну (реєстраційна картка)

При зміні ідентифікаційного номера також подається копія довідки про таку зміну

Особи, осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися  ідентифікаційного номера додатково подають   копію 1-ї сторінки паспорта та копію сторінки з відповідною відміткою.

При реєстрації зміни прізвища, ім’я, по батькові або місця проживання також подається квитанція про сплату адміністративного збору в розмірі 0,1 мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня відповідного року, округленої до  10 гривень (У 2016 р. цей  розмір становить 140 грн.)

Для державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи та змін до відомостей про неї, що містяться в Єдиному державному реєстрі подаються такі документи:

·         заява про державну реєстрацію змін до відомостей про юридичну особу за встановленою формою (можна отримати в реєстраційному органі або скачати в Інтернеті)

·         примірник оригіналу (нотаріально засвідчена копія) рішення уповноваженого органу управління юридичної особи про затвердження (внесення) відповідних змін (це не стосується внесення змін до інформації про кінцевих бенефіціарних власників (контролерів) юридичної особи та про місцезнаходження та про здійснення зв'язку з юридичною особою);

·         документ, що підтверджує реєстрацію іноземної особи в країні її місцезнаходження (витяг із торговельного, банківського, судового реєстру тощо), - у разі змін, пов'язаних із входженням до складу засновників юридичної особи іноземної юридичної особи;

·         документ про сплату адміністративного збору (0,3 мінімальної заробітної плати, у 2016 р, - 410 грн.)

·         установчий документ юридичної особи в новій редакції - у разі внесення до нього змін;

·         оригінал (нотаріально засвідчена копія) передавального акта - у разі внесення даних про юридичну особу, правонаступником якої є зареєстрована юридична особа;

·         документ, що засвідчує зміну складу засновників (учасників) юридичної особи –у відповідних випадках; таким документом може бути оригінал (нотаріально засвідчена копія) рішення уповноваженого органу управління юридичної особи про вихід із складу засновників (учасників),  заява фізичної особи про вихід із складу засновників (учасників), договір про перехід чи передачу частки засновника (учасника) у статутному (складеному) капіталі (пайовому фонді) юридичної особи, рішення уповноваженого органу управління юридичної особи про примусове виключення із складу засновників (учасників) юридичної особи ксерокопія свідоцтва про смерть фізичної особи, судове рішення про визнання фізичної особи безвісно відсутньою

 

Вимагати від заявників подання для здійснення реєстраційних дій будь-яких інших документів, крім вказаних вище,    забороняється.

Реєстрація здійснюється  протягом 24 годин після подання документів (без врахування  вихідних днів).

 

 В окремих випадках для початку діяльності суб’єкта господарювання потрібно: 

·         подати та зареєструвати в органі Державної служби з надзвичайних ситуацій  декларацію відповідності матеріально-технічної бази суб'єкта господарювання вимогам законодавства з питань пожежної безпеки - для початку роботи новоутворених підприємств,  а також використання об'єктів нерухомості (будівель, споруд, приміщень або їх частин)  - крім випадків використання торговельних місць, кіосків та контейнерів  на ринку орендарями та  використання об'єктів, що приймаються в експлуатацію після завершення будівництва, реконструкції, реставрації, капітального ремонту (постанова Кабінету Міністрів України від 05.06.2013 № 440)

·         одержати у Державній службі з питань праці  дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки згідно з встановленим переліком (постанова Кабінету Міністрів України від від 26.10.2011 №1107),

 


вул. Дністровська, 26, офіс 12,
м. Івано-Франківськ, 76018, Україна

+38 0342 504605


office@arpi.org.ua
www.arpi.org.ua

@ Агентство з розвитку приватної ініціативи